Система освіти інформаційної доби у дискурсі парадигмального прогнозу
Ключові слова:
планетарна особистість, індустріальна освіта, інформаційна освіта, дух епохи, наука, евалюація, вільна освіта, теорія освіти, когнітивна педагогіка, персоналізація, індивідуалізація, параметр управлінняАнотація
На основі закономірностей першого етапу життєвого циклу соціальної системи індустріальної освіти прогнозується стан породження системи навчання і виховання на порозі еону антропоцену. Підкреслюється, що процес породження системи освіти нової доби відбувається у режимі самоорганізації. З цією метою оцінюється: 1) стан «духу епохи», що несе у собі індивідуалізоване (інформаційне, мережеве, знаннєве, цифрове) суспільство, як зразок нового типу життєустрою планетарної спільноти; 2) світоглядні імперативи екогуманістичного наповнення освітянського простору планети; 3) ідеологічні настанови на забезпечення сталого розвитку; 4) концептуальні передумови формування нового виду освіти, що аж ніяк не відповідають трансформації насильницької парадигми навчання і виховання молоді технократичної доби; 5) стан фундаментальної науки як підстави, що на основі опанування новим поділом суспільної праці має генерувати модернізацію змісту освіти ХХІ століття; 6) зміст задіяного сегменту смислогенезу, що породжує новий поділ інформаційної праці з метою якісного обслуговування нових виробничих сил, що ведуть до переваг розвитку духовного виробництва над матеріальним. Прогнозується, що новий суспільний поділ праці сформує якісно нову номенклатуру працівників у сфері національної і міжнародної освіти.
Викриваються проблеми сучасного стану теорії освіти і педагогіки, що не «встигає» виробляти адекватні потребам соціального організму планети перспективи державної і міжнародної освітньої політики. Загострюється увага освітян на неадекватності існуючих засобів педагогічного і організаційного впливу на формування креативної особистості, оскільки вони тільки поглиблюють консервацію системи індустріальної освіти. Планетарна особистість обґрунтовується як ідеал освіченої людини ХХІ ст. і кінцева мета навчання і виховання у Світовому суспільстві знань. Принцип персоналізації/індивідуалізації визначається як головний параметр управління породженням системи освіти майбутнього. Робиться наголос на перевагах відкритої системи освіти, що забезпечує розширення ступеню свободи особистості у глобалізованому просторі. Педагогам і менеджерам освіти пропонується звернутися до принципів евалюації, що більш потужно сприяють поширенню активності людини у навчальному закладі. Підкреслюється привабливість ідеї самоосвіти сучасного покоління молоді у віртуальному просторі інформаційної доби.