СПІВТВОРЧІСТЬ УЧИТЕЛЯ Й УЧНІВ. ВИВЧАЄМО ДОСВІД УЧИТЕЛІВ-НОВАТОРІВ
Ключові слова:
STEM-освіта, філософія предмета, співтворчість, інтегровані уроки, дослідницька діяльність, макет, відео-кліпАнотація
Для фахового зростання педагогічної майстерності активне ознайомлення вчителів з досвідом застосування перспективних інноваційних напрямів роботи завжди є актуальним. У цьому складному процесі засвоєння нас підтримує, зокрема, досвід роботи Миколи Миколайовича Палтишева – почесного доктора педагогічних наук Національної академії педагогічних наук України, народного вчителя, кандидата педагогічних наук, доцента, лауреата Вищих педагогічних премій, учителя фізики м. Одеси.
У статті розглянуто один із суттєвих аспектів досвіду роботи – співтворчість учителя й учнів. Наведені приклади
уроків М. М. Палтишева презентують провідний принцип STEM-освіти – принцип інтеграції. Вступні уроки до тем, де гармонійно поєднуються наука і мистецтво, зокрема, поезія, музика, живопис, фізичний експеримент, комп'ютерні можливості, створюють умови для формування у дітей «цілісного уявлення про навколишній світ природи і людей».
Педагог вважає, що виховання людини, її почуттів, світогляду, світосприймання можливе філософією предмета, шкільна освіта – суттєва основа культури людини.
Проаналізовано, як робота над макетами, захист інтегрованих творчих робіт школярів, фантастичні проекти, відеокліпи, створені учнями, торували шлях STEM-освіті в школі.
Наголошено на особливостях складових матеріально-технічної бази кабінету фізики, створеного М. М. Палтишевим та його учнями, що дають можливість зробити висновок: такий кабінет – прообраз STEM-центру. Зосереджено увагу на роботі М. М. Палтишева «Сім казок з фізики», яка сприяє створенню позитивних умов для розвитку в доступній формі навичок дослідницької діяльності дітей у початковій школі. Практична спрямованість робить її цікавим додатковим матеріалом до інтегрованого курсу в першому класі «Я досліджую світ».